Opis

Babia Góra jest to najwyższy szczyt w Beskidach. Znajduje się w Paśmie Babiogórskim położonym w Beskidzie Żywieckim. Najwyższym szczytem jest Diablak o wysokości 1725 m n. p. m. Góra wraz z przyległym terenem położona jest w Babiogórskim Parku Narodowym.

Nazwa szczytu pochodzi od ludowych legend, które mówią, że jest to kupa wysypanych przed chałupę kamieni przez olbrzymią babę. Inna legenda mówi natomiast, że w jaskiniach pod szczytem zbójnicy chowali swoje wybranki.

Wspinając się na Babią górę można podziwić zmieniające się piętra roślinne. Na stokach Babiej Góry można znaleźć takie unikatowe rośliny jak na przykład: in. tojad morawski, wyblin jednolistny, rogownica alpejska, okrzyn jeleni, zimoziół północny, turzyca pchla czy tocja alpejska.

Na Babią Górę prowadzą trzy szlaki turystyczne. Pierwszy z nich szlak czerwony jest to główny szlak beskidzki. Prowadzi on przez markowe Szczawiny ma Przełęcz Brona, dalej na szczyt Diablak i schodzi sokolicą na Przełęcz Lipnicką Drugi szlak zielony prowadzi z przełęczy Jałowieckiej poprzez Małą Babią Górę, Przełęcz Brona, Szczyt Diablak i schodzi przez przełęcz Kiczorę. Trzeci szlak żółty biegnie z markowych Szczawin Percią Akademików na sam szczyt.

Szczegóły

Babia Góra

Położenie

Beskid Żywiecki
Województwo małopolskie
Powiat suski
Gmina Zawoja

Adres

Współrzędne geograficzne

49.573°N, 19.529°E

Ceny

Bilety wstępu od Parku:
– 4 zł normalny
– 2 zł ulgowy

Telefon

+48 785 888 170

Strona www

www.bgpn.pl

Lokalizacja na mapie

Babia Góra 1725 m n. p. m.