Dlaczego nad Krakowem utrzymuje się chmura smogowego dymu?
Od wielu, wielu lat w naszym kraju korzystamy z ogrzewania węglowego; ogrzewania, które dzięki wydobywanemu na Śląsku czarnemu kruszcowi stało się najbardziej popularne, stosunkowo niedrogie, powiem, że wręcz tradycyjne. Ogrzewanie gazowe, prądowe są wielkim kosztem, zwłaszcza jeśli trzeba ogrzać duży dom. Palą więc ludzie w piecach węglowych, tyle, że problem w tym, że nie samym węglem. Z dymem idzie wszystko, co się „nadaje”… od starych ubrań, po różnego rodzaju śmieci, co stanowi problem.
Coraz powszechniej  występujące spalanie śmieci jest problemem, z którym zmaga się monitoring środowiska. Dane biją na alarm!  Kraków, otoczony jest terenem wyżynnym, znajduje się pośrodku otaczających go wzniesień, które przy braku wiatru, bądź zbyt łagodnych podmuchach, zatrzymują zanieczyszczenia nad miastem, uniemożliwiając swobodny ruch powietrza.

Jak sobie radzić ze smogiem?
W Krakowie, coraz większą popularnością wśród mieszkańców i turystów cieszą się maski antysmogowe, które sprzedawane są już z wieloma motywami do wyboru.Ludzie próbują osłonić się przed gryzącym drogi oddechowe dymem, unikają aktywności fizycznej, jeśli ktoś ma kłopot z wentylacją, nawet we własnym mieszkaniu narażony jest na szkodliwe działanie dymu smogowego.
Dokuczliwy kaszel, odczucie ciała obcego w gardle, to skutki smogu, który nie tylko wpływa niekorzystnie na środowisko, na zmianę klimatu, ale i na zdrowie ludzi. Osoby niepalące wdychają mimowolnie gigantyczne ilości substancji, obecnych w papierosach, narażając się na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia.

Co dalej ze smogiem?
Czy problem smogu jest tematem politycznych sporów? Czy walka z z zanieczyszczonym środowiskiem, jest jedną z kart przetargowych lewicowych polityków? Czy monitoring środowiska i zmiana klimatu są ze sobą powiązane? Choć prawo próbuje radzić sobie z tymi problemami, ludzie wciąż są narażeni na niebezpieczeństwo zdrowotne, a smog jest dużym wyznacznikiem chęci wysiedlenia się z Krakowa.

Na podstawie: promea.pl/oferta/monitoring-srodowiska