Opis

Praga jest stolicą i jednocześnie największym miastem w Czechach. Położone jest nad rzeką Wełtawą w środkowej części kraju. Praga jest głównym ośrodkiem przemysłowym, usługowym, akademickim, turystycznym i administracyjnym kraju.

Miasto Praga powstało w 1784 r. W wyniku połączenia pięciu samodzielnych jednostek: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan. Liczba ludności na koniec 2008 r. wynosi 1 226 697 osób, a powierzchnia miasta to 496 km².

Do najciekawszych zabytków pragi można zaliczyć:
1. Stare Miasto na prawym brzegu Wełtawy
2. Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha
3. Galeria Narodowa Sztuki Europejskiej
4. Złota Uliczka
5. Ratusz Nowomiejski
6. Wieża telewizyjna z platformą widokową
7. Galeria Narodowa w Pradze
8. Tańczący dom nad Wełtawą
9. Liczne urokliwe i zabytkowe piwiarnie np. U Fleků, U Kocoura czy U sv. Tomaše;
10. Most Karola

Duża popularność Pragi wynika z bardzo dogodnego położenia komunikacyjnego, relatywnie niskich cen w stosunku do stolic Europy Zachodniej, a także bardzo małych szkód związanych z II Wojną Światową i co za tym idzie wielkim bogactwem kulturowym, architektonicznym i historycznym.

Zwiedzanie pragi jest bardzo miłe i przyjemne. Większość zabytków i atrakcji znajduje się blisko centrum miasta, natomiast komunikacja miejska pozwala na szybkie przemieszczanie się pomiędzy odległymi dzielnicami. Warto zakupić kartę „Prague Card”, która pozwala na zwiedzanie kilkudziesięciu najciekawszych atrakcji.

Szczegóły

Praga - Stolica Czech

Współrzędne goegraficzne

50.090°N, 14.433°E

Waluta

Kč – korona, h – halerz
1Kč = 100 halerzy

w

Język urzędowy

Czeski

Czas miejscowy

UTC +1 – zima
UTC +2 – lato

Lokalizacja na mapie

Praga

Nie zapomnij o