Podczas spotkań rodzinnych, ze znajomymi lub w trakcie spotkania najmłodszych dzieci z sąsiedztwa – najmłodsi wcale nie muszą się nudzić i siedzieć ze smutnymi minami. Wymyślmy i zorganizujmy im zabawy w trakcie których nawet dorośli mogą się świetnie bawić.
Sugerowane gry i zabawy dla dzieci są proste, ale przy tym bardzo ciekawe i atrakcyjne. Zaproponowane gry i zabawy uczą dzieci współpracy z innymi, a także ćwiczą koordynację ruchową. Oto kilka propozycji:
1. Zabawa „Bieg po buty”:
Do tej zabawy będzie potrzebne duże, papierowe pudło lub kosz na bieliznę. W zabawie biorą udział dwie drużyny (co najmniej po dwie osoby w każdej). Najpierw należy wyznaczyć linię startu i odcinek do przebiegnięcia – na końcu ustawić pudełka (po jednym na drużynę). Miejsce zabawy musi być na tyle bezpieczne, by bez przeszkód można było biegać na bosaka.
Pierwszy gracz z danej drużyny biegnie do ustawionego na końcu pudełka, zdejmuje buty i wkłada je do niego. Następnie biegnie z powrotem, dotyka ręki kolegi i ten rusza. Kiedy już wszyscy przebiegną i będą bez butów, ruszają ponownie i zakładają buty. Zespół, który szybciej będzie miał założone buty, wygrywa.
2. Zabawa „Balony z wodą”
Do tego będą potrzebne duże ręczniki plażowe oraz balony wypełnione wodą. Do zabawy potrzebne jest więcej niż 4 dzieci (najlepiej liczba parzysta). Trzymając ręczniki za rogi i stojąc około pół metra od siebie, dzieci, używając ręcznika przerzucają balon do drugiej drużyny. Po każdym przerzucie, zwiększają od siebie odstęp. Gra trwa do upadku balona na ziemię.
3. Zabawa „Mokra siatkówka”
Do zabawy potrzebujemy dużej gąbki i dmuchanego basenu dla dzieci. Zawodnicy (dwójka lub więcej dzieci) stoją wokół basenu i odbijają gąbkę. Jeśli spadnie na ziemię, gracz po drugiej stronie otrzymuje punkt. Jeśli ląduje w basenie, gracz, który jako ostatni jej dotknął traci punkt i musi do niego wejść, by ją wyciągnąć. Kto pierwszy otrzyma 10 punktów, wygrywa.
4. Zabawa „Balony z wodą II”
Gra dla 4 lub więcej osób. Uczestnicy łączą się w pary i stają na linii startu plecami do siebie, natomiast pomiędzy nich wkłada się balony Wrocław z wodą. Na słowo „start’ biegną do mety, starając się nie upuścić balony z helem Wrocław<.
5. Zabawa „Bieg kelnera”
Niezbędne tutaj są plastikowe lub papierowe talerzyki oaz piłka do ping-ponga dla każdej drużyny. Gra dla minimum 4 osób. Uczestnicy ustawiają się na mecie, pierwszy zawodnik z każdej drużyny trzyma na podniesionej w górze dłoni  talerzyk, a na nim piłeczkę. Zawodnicy biegną do wyznaczonego punktu i zawracają. Przekazują talerzyk z piłeczką kolejnemu koledze z drużyny i następnie to on biegnie i tak po kolei. Upuszczenie piłeczki sprawiają, że należy wrócić do linii startu i ponowne rozpocząć bieg.
6. Zabawa „Złap światełko”
Zabawa musi odbywać się po zmroku. Potrzebny jest duży ogród i latarka. Najlepiej, gdy jest 3 lub więcej graczy. Jedno dziecko nazywane „światełkiem” otrzymuje latarkę i oddala się od reszty. Włącza na chwilę latarkę i wyłącza. Pozostałe dzieci liczą do 100 i biegną szukać w kierunku, gdzie widzieli błysk światła. W tym czasie dziecko z latarką – „światełko” przemieszcza się. Całą trudność polega na tym, że „światełko” musi po każdorazowym odliczeniu do 60 włączyć na chwilę latarkę… Osoba, która pierwsza odnajdzie „światełko” zamienia się z nim rolami.
7. Zabawa „Wyścig z dynią”
Do zabawy potrzebna będzie dynia lub arbuz. Przyda się także naturalna miotła z witek lub zwykła miotła. Dzieci po usłyszeniu sygnału „start”, turlają dynię za pomocą miotły do mety.

Autor: Tomasz Mynarski